Czy regularnie należy badać wzrok?

04 marca 2025
Okulista, Badanie Dna oka

Czy regularnie należy badać wzrok?

Oczy to jeden z najważniejszych narządów w ciele człowieka, odpowiadają za funkcję widzenia. Niestety większość z nas zapomina jak w odpowiedni sposób dbać o zdrowie oczu, przypominamy sobie o tym dopiero gdy pojawiają się problemy z zaburzeniami widzenia lub inne dolegliwości związane z chorobami oczu.

Pamiętajmy, że regularne badanie wzroku może pomóc w zredukowaniu ryzyka chorób oczu oraz odpowiednio wcześnie pomoże zdiagnozować wszelkie nieprawidłowości.

Jak często powinniśmy przeprowadzać badanie okulistyczne?

U Pacjentów przed 40 rokiem życia zaleca się kontrolną wizytę raz na dwa lata, natomiast po 40 roku życia zalecamy wizytę raz w roku. Tak zaleca nasz lekarz okulista.

Osobom z wykrytą wadą wzroku, które na co dzień noszą okulary korekcyjne lub stosują soczewki kontaktowe zaleca się wizytę przynajmniej raz w roku.

Czego dowiemy się na wizycie kontrolnej wizycie okulistycznej?

Okuliści przypominają, że wizyty kontrolne stanowią najlepszą formę profilaktyki narządu wzroku. Musimy pamiętać, iż lekarz na wizycie kontrolnej nie tylko zbada wzrok, ale również udzieli fachowej rady w jaki sposób zadbać o oczy dostosowując rady do naszego trybu życia oraz pracy.

Kiedy powinien zobaczyć cię lekarz okulista?

Pierwsze oznaki nieprawidłowości związanych z narządem wzroku, których nie powinniśmy bagatelizować:

  • niewyraźne widzenie,
  • światłowstręt,
  • ból oczu,
  • spuchnięte okolice oczu,
  • uczucie piasku pod powiekami, kłucie w oku,
  • częste łzawienie.

Pamiętajmy im szybciej pojawimy się u okulisty, tym większe prawdopodobieństwo zapobiegnięcia dalszego rozwoju wad lub chorób oczu!

Badanie dna oka na czym polega i kiedy powinien wykonać je okulista?

Badanie dna oka pozwala nam uzyskać istotne informacje nie tylko o stanie narządu wzroku, ale również o kondycji organizmu, dlatego to badanie powinno być również wykonywane u pacjentów z problemami diabetologicznymi, kardiologicznymi oraz neurologicznymi.

Głównym wskazaniem do wykonania tego badania są problemy ze wzrokiem, takie jak: zauważanie poświat, zmiana ostrości widzenia, czarne punkty, plamy, błyski oraz nieprawidłowe widzenie barw.

Badanie dna oka zaleca się również przeprowadzić u pacjentów: z cukrzycą, z chorobami krążenia, niewyjaśnionymi bólami głowy, osób z jaskrą w wywiadzie rodzinnym oraz kobietom w ciąży.

Badanie dna oka jest badaniem bezbolesnym i trwa około 5 do 10 minut, oczywiście jeżeli jest potrzeba zakropienia oczu w celu poszerzenia źrenic (najczęściej atropiną), badanie to może się wydłużyć nawet do 40 minut. Przed badaniem zaleca się poinformować lekarza o wszystkich przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach oraz alergiach. Zaleca się również przyniesienie swoich poprzednich badań, szczególnie dotyczy to pacjentów z jaskrą.

 

Skorzystaj z zapisu u naszego specjalisty, dostępne grafiki: https://multimedica-rembertow.pl/lekarze-specjalisci/okulista/

04 marca 2025

Ustawienia Ciasteczek