Ginekolog

Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Ewa Surynt Specjalista dla dorosłych
14:00-18:00
Wielgosz Marta Specjalista dla dorosłych
10:00-14:00
Magdalena Roguska Specjalista dla dorosłych
16:00-20:00
Katarzyna Bednarczyk-Piskadło Specjalista dla dorosłych
11:00-15:00

Cytologia ma szczególne znaczenie w zapobieganiu nowotworów, gdyż umożliwia wykrycie wczesnych postaci raka szyjki macicy i tzw. stanów przedrakowych, z których może rozwinąć się nowotwór. Raz w roku podczas kontrolnej wizyty u ginekologa powinny ją wykonywać kobiety, które rozpoczęły życie płciowe bez względu na wiek lub wszystkie od 18 roku życia.

Badania USG

Badania USG ciąży

Obowiązujące zalecenia medyczne nakazują wykonywanie USG w pierwszym trymestrze ciąży (11-14 tydzień), drugim trymestrze (20+/- 2 tygodnie) oraz trzecim trymestrze (30+/- 2 tygodnie). Ewentualne badania uzupełniające w innych okresach ciąży może zlecić lekarz prowadzący.

Badanie USG pierwszego trymestru ciąży

Polecamy pacjentkom rozpoczynanie badań najlepiej w pierwszym trymestrze ciąży w okolicy 12 tygodnia według ostatniej miesiączki. W olbrzymiej większości przypadków dziecko spełnia w tym czasie kryterium długości (CRL 45 do 84mm) do pomiaru przezierności karku, oceny kości nosowej i innych markerów genetycznych. Po przekroczeniu tego zakresu nie można oceniać tych parametrów.

Badanie USG drugiego trymestru ciąży

Badanie jest wykonywane w celu uchwycenia kolejnych zmian mających związek z nieprawidłowościami chromosomowymi oraz innymi wadami płodu.
W zakresie oceny narządów dziecka jednym z głównych celów jest możliwie najdokładniejsze zbadanie serca płodu w zakresie badania położniczego, aby w razie stwierdzenia nieprawidłowości móc dostarczyć rzetelne informacje kardiologom płodowym, którzy potwierdzają i konsultują rozpoznania położnicze.
Wykonuje się rutynowe pomiary, na podstawie których określa się statystyczny wiek ciążowy, ocenia anatomię płodu, rytm i częstość akcji serca płodu, łożysko, ilość płynu owodniowego oraz przepływy w naczyniach pępowiny i płodu. Technologia 3D 4D pozwala na uzyskanie obrazów przestrzennych i wielo- płaszczyznowych,  dzięki czemu badanie jest bardzo dokładne.

Badanie USG trzeciego trymestru ciąży

Badanie jest wykonywane w celu oceny rozwoju płodu. Nie jest to badanie nastawione na uchwycenie nieprawidłowości budowy płodu z uwagi na trudniejsze warunki (np. bardziej uwapnione kości dające cienie akustyczne), jednak w miarę możliwości, ocenia także szczegóły anatomiczne budowy dziecka. W badaniu serca, wykorzystujemy najnowocześniejszą technologię czasowo-przestrzennej korelacji obrazu, eliminującą potencjalne błędy badającego. W zakresie badań przeprowadzanych w tym okresie ciąży, duże znaczenie ma ocena przewidywanej masy płodu. Oceniamy także tkankę łożyska, jego dojrzałość, budowę macicy, długość szyjki macicy.

USG endowaginalne

(transwaginalne; przezpochwowe) – przeprowadzają je głównie ginekolodzy. Badanie wykonuje się po umieszczeniu aparatu w pochwie. Dzięki niemu można dokładnie ocenić zmiany zachodzące w macicy lub jajnikach. Można też obserwować cykl owulacyjny i pobierać wycinki do badań. Wykonanie ultrasonografii u kobiet ciężarnych daje obraz ułożenia łożyska, ukazuje rozwój płodu, a nawet jego płeć oraz wiek.

Ustawienia Ciasteczek