Endokrynolog
Endokrynolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego (dokrewnych), czyli podwzgórza, przysadki mózgowej, tarczycy, przytarczyc, nadnerczy, gonad (jajników i jąder), szyszynki i grasicy. Funkcje gruczołu dokrewnego pełnią także niektóre komórki trzustki, jednak zaburzeniami w tym zakresie zajmuje się diabetolog.
Endokrynologia to dział medycyny zajmujący się chorobami gruczołów dokrewnych (wydzielających hormony) oraz zaburzeniami hormonalnymi.
Wśród najczęstszych chorób endokrynologicznych znajdują się te związane z pracą:
- tarczycy (np. nadczynność lub niedoczynność)
- nadnerczy (np. guz nadnercza, hieraldosteronizm, choroba Addisona, zespół Cushinga, guz chromochłonny)
- przysadki mózgowej (np. choroba Cushinga, akromegalia, moczówka prosta, prolactinomia)
- jajników/jąder (np. zaburzenia cyklu miesiączkowego, zespół policystycznych jajników)
Układ hormonalny tworzony przez gruczoły dokrewne zapewnia adaptację organizmu do warunków środowiska. Zaburzenia pracy gruczołów dokrewnych powodują nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej. Zbyt małe lub zbyt duże stężenie poszczególnych hormonów może prowadzić do problemów w codziennym funkcjonowaniu oraz chorób.
Podstawą rozpoznania i leczenia zaburzeń jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wyniki badań. Do najczęściej zlecanych przez endokrynologa badań należą te dotyczące monitorowania funkcji tarczycy:
- badanie TSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina);
- badanie hormonów tarczycy – FT3 (wolnej trijodotyroniny) i FT4 (tyroksyny);
- USG tarczycy;
- anty-TPO (przeciwciała przeciwko tyreoperoksydazie).