Fizjoterapeuta
Fizjoterapeuci leczą dysfunkcje układu nerwowo mięśniowego, mięśniowo szkieletowego, sercowo naczyniowego i oddechowego.
Jak przygotować się do zabiegu fizjoterapeutycznego (rehabilitacji)?
Wygodny komfortowy strój:
Weź ze sobą wygodną odzież, ponieważ nie można wykluczyć potrzeby rozebrania się do bielizny. Dobrze wyszkolony fizjoterapeuta, nawet jeśli przyjdziesz z problemem barku czy odcinka lędźwiowego, to i tak będzie musiał zbadać kończyny dolne oraz miednicę.
Weź ze sobą wyniki badań:
Jeżeli posiadasz jakiekolwiek badania obrazowe (RTG, USG, rezonans magnetyczny), historie chorób (nawet przedawnionych), wypisy ze szpitala weź je ze sobą, przydadzą się. Im więcej informacji fizjoterapeuta otrzyma od Ciebie, tym szerszy będzie miał obraz choroby. Dobra diagnostyka pomoże też wyeliminować ewentualne przeciwwskazania.
Higiena osobista:
Na możliwość koncentracji fizjoterapeuty, a zatem efektywność zabiegu, wpływają również takie czynniki higiena osobista pacjenta.
Współpraca i koncentracja:
Znacznie pomożesz fizjoterapeucie jeżeli będziesz równie mocno zainteresowany Twoim leczeniem jak on. Ważne jest słuchanie wszystkich zaleceń oraz nieutrudnianie pracy.
Dobrze zebrany wywiad to dobry początek terapii:
Pamiętaj, że dobrze wyszkolony fizjoterapeuta będzie zadawał pytania z różnych dziedzin życia.
Co na drugi dzień:
Na koniec zabiegu wysłuchać fizjoterapeutę o tym jakie są możliwe reakcje na drugi dzień po zabiegu. Częstą reakcją, aczkolwiek to zależy od technik, jest wrażliwość na ucisk miejsc objętych terapią. Czasami można spotkać się z siniakami, w zależności od skłonności do ich nabywania.
Fizjoterapia jako współpraca dwojga ludzi:
Po terapii należy stosować się do zaleceń, aby nie zniweczyć wykonanej pracy. Tymi zaleceniami mogą być wypoczynek, bądź regularne ćwiczenia. To właśnie ćwiczenia i profilaktyka są kontynuacją terapii i jej uwieńczeniem, więc pamiętaj, że dalej Twoje zdrowie leży w dużej mierze w Twoich rękach!